"Nejhorším hříchem vůči našemu bližnímu není nenávist, ale lhostejnost."
George Bernard Shaw

Květen 2014

Černá, zelená a vínově červená ovce

28. května 2014 v 19:27 | ~J~ |  Próza
Kdyby ovce byly černé, právě by několik lidí psali článek na téma "bílé ovce". A když už jsem u barev, proč se neříká modré ovce, zelené ovce - ty jsi naprosto filaová ovce rodiny - to by bylo ještě potupnější. Co je ještě potututupnější, tak černá vlastně není barva, černá je totiž žádná barva. Ale je velká škoda, že neexistují ovčí závody, pak by bylo dost možné, že by se říkalo černá ovce něčemu jiné, a v rodinách by byly černé koně. A nebo žluté, ale to už se nikdy nedozvíme.
Označení černá ovce je ale velmi nevhodné. Je to, jako byste někoho soudili podle obalu. Třeba když si holka prohlíží kluka "Hele, ten je hnusnej, taková černá ovce". Prostě povrchní, na ovci není důležíté, jak vypadá, ale teřba kolik z ní poteče mléka. To už nikoho nenapadne. "Hele, ta je černá - co když z ní dostaneme víc mlíka?" Bohužel, lidi napadne jen něco podobného (beztak za to můžou Američani) "Hele, ten je černej, ten bude makat za málo a pěkně ho podojíme. Potom by všichni bílí byli černé ovce. A to už vše přestane mít nějaký smysl.
Avšak pořád si myslím, že tohle téma má ještě smysl. Člověk, který by geneticky upravil ovce, aby měly černou srst, by určitě nebyl černá ovce rodiny (pouze v případě, že by nebyl sám ovce s inteligencí člověka a pokusy by prováděl na sobě, to by zajisté byl černá ovce rodiny) a jeho objev by měl dalekosáhlé důsledky. Všechno prádlo, které se vyrábí z ovčí vlny a které se následně přebarvuje na černo by konečně nevybledlo. A jaké z toho plyne ponaučení? Že je dobré být černá ovce rodiny, protože můžete darovat neblednoucí oblečení.
"Zavři oči své,
abys snil.
Ráno je otevři,
abys ty sny naplnil"


"Go any road you want, you couldn't find the right one, because only the time is able to show you the truth"